Je mi jasný, že tuto otázku si klade spousta z vás a hledá na ni odpověď v hlubinách internetu. Hlavně poslední roky, protože akvarel slaví úspěch. Odpověď není jednoduchá a ani krátká, takže se vám vše pokusím shrnout v několika článcích, které věřím, že vám pomůžou.
Akvarel je krásná a celkem nová technika. Tak jak ho známe dnes “vznikl” v cca 18. století. “Vznikl” píšu, protože lidé používali techniky velmi podobné akvarelu už v pravěku nebo Číně kolem roku 100 n. l..
Jak název napovídá, malba je založená na používání vody. Existují dva typy akvarelu: suchý a mokrý.
Malovat suchý akvarel mi přijde jako oxymóron, protože malujete do suchého podkladu. Potlačujete tím techniku, která má už v názvu vodu. Osobně suchý akvarel nemám ráda. Působí těžkopádně a “upatlaně”.) Ale lidi ho rádi volí, protože malbu můžou víc ovládat a řídit.
Mokrý akvarel je malba do vlhkého nebo mokrého podkladu. V praxi to znamená, že můžete mít papír vlhký a nebo klidně úplně namočený. Na každém stupni vlhkosti podkladu se barva chová jinak. Já sama používám jen mokrý akvarel. Baví mě na něm jeho neřízenost a svéhlavost.
Rozhodně neplatí, že mokrý akvarel je jen rozpitý a abstraktní. Naopak, můžete rozpíjení využívat ve svůj prospěch. A právě ono rozpíjení barvy dává technice lehkost a transparentnost, kterou všichni chceme. Výsledek potom vypadá, že jsme přišli k papíru a jen tak během deseti minut vystřihli malbu jako ze žurnálu.)) Však se podívejte na mé malby zde https://www.hellokaktus.com/kategorie-produktu/plakaty-a4/ a zjistíte jak podrobný a detailní mokrý akvarel může být.
V příštím článku si řekneme jak správně vybrat pomůcky a materiál. Jestli jste nedočkaví, přihlaste se na workshop akvarelu v sobotu 9. ledna 2021 zde https://www.hellokaktus.com/produkt/workshop-akvarelu-sobota-9-ledna-2021/ kde si akvarel pod mým vedením vyzkoušíte. Těším se vás.